دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

تعداد دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان جهت اعزام به خارج از کشور زیاد است. اما همه دانشگاه‌های پزشکی در کشورهای مختلف را شامل نمی‌شود. مثلا دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی اردن و عمان و بلاروس و … عموما مورد تایید وزارت بهداشت نیست و اگر دانشجو در این دانشگاه‌ها تحصیل کند،‌ مدارک دانش آموختگی او ارزشیابی و معادلسازی نشده و از مزایای مادی و معنوی مدارک پزشکی خود در ایران بی‌بهره خواهد بود. به همین خاطر، به دانشجویان مشتاق به پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی در دانشگاه های خارجی توصیه اکید شده است که از تحصیل در دانشگاه‌هایی که در لیست سالانه تایید شده وزارت بهداشت قرار ندارند، خودداری کنند.

فهرست دانشگاه‌های خارجی ارزشیابی شده پزشکی، هر سال تغییر می‌کند. شما داوطلب گرامی، می‌بایست فهرست به روز شده را پیش از اپلای جهت ورود به دانشگاه‌های پزشکی خارج از کشور، دریافت کنید. برخی از دانشگاه‌های پزشکی تایید شده در فهرست وزارت بهداشت، تاییدیه مشروط دارند. یعنی مدرک دانش آموختگی شما و هم چنین شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه مقصد، در چارچوب شرایطی قرار دارد که احراز آن شرایط بر عهده وزارت بهداشت بوده و اگر از معیارها فاصله بگیرد، از تاییدیه مشروط خارج می‌شود.

 

اعلام اسامی دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اسامی دانشگاه‌‌های خارجی مورد تأیید این وزارتخانه را برای سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ اعلام کرد.

دکتر حمید اکبری در خصوص لیست جدید دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت برای سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ گفت: با بررسی‌های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه‌بندی معتبر بین المللی Times ،QS ،Shanghai لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تأیید وزارت متبوع جهت ورودی‌های سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ در رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی مشخص و اعلام گردید.

وی افزود این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفاً دانشگاه‌های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور مورد تأیید می‌باشد.

دکتر اکبری ادامه داد: با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال ۲۰۱۹ (۱۱ دی ۱۳۹۷) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید خارج از کشور آغاز نموده اند، ممنوع شده و صرفاً در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می‌باشد.

وی تاکید کرد کالج‌های وابسته به دانشگاه اصلی نامبرده شده در لیست و شعب آن در سایر دانشگاه‌ها مورد تأیید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی‌باشد.

برای دریافت لیست دانشگاه‌های خارجی مورد تأیید وزارت بهداشت اینجا کلیک نمایید.